Imm Cologne 2017

Imm Cologne to targi odbywające się na początku roku. Uchylają rąbka tajemnicy i zapowiadają to, co będzie miało miejsce w kwietniu. Są przedtaktem dla najważniejszych targów wnętrz na świecie  – iSaloni w Mediolanie. Tegoroczne targi w Kolonii pozwoliły nam zaobserwować nie tylko tymczasowe trendy, takie jak określoną kolorystykę czy dominujące formy na dany rok. Regularna obecność na tego typu wydarzeniach daje nam możliwość zauważenia pewnej ciągłości zmian w projektowaniu wnętrz, a także wiedzę, która pozwala projektować przestrzenie nieszablonowe i ponadczasowe.

Zmieniające się trendy projektowe, nowe kierunki

Zmienia się podejście do funkcji pomieszczeń. Zauważamy, że miejsca wcześniej ukrywane, które dotąd były jedynie domowym „zapleczem”, miejscem wykonywania określonych czynności stają się coraz bardziej reprezentacyjne. Traktowane dotychczas po macoszemu – kuchnia i łazienka – stają się pełnowartościowymi pomieszczeniami. Dedykujemy im w domach coraz więcej miejsca. Łazienka stała się prywatną oazą, świątynią ciała i domowym spa. O wzroście statusu kuchni pisałyśmy już w zeszłym roku (zachęcamy do przeczytania naszego artykułu > bulthaup – kuchnie). Rola kuchni zmieniła się zarówno ze względu na kulturę slow food, modę na gotowanie i na chęć spotykania się z bliskimi przy posiłkach – zarówno przy ich spożywaniu, jak i przygotowaniu. Obserwujemy więc stopniowe zmniejszenie pozostałych przestrzeni w domu na korzyść tych dwóch, wcześniej marginalizowanych pomieszczeń.

Meble stają się obiektami indywidualnymi, o autonomicznej narracji. Obserwujemy zmniejszenie nacisku na funkcjonalność mebla, na rzecz wyeksponowania jego plastycznego charakteru. Jak dzieła sztuki, są monologiem a nie dialogiem w przestrzeni. Dobrym przykładem jest zaprojektowany w zeszłym roku przez Patricie Urquiole fotel „Gender” dla Cassina SpA. (widoczny na zdjęciu poniżej).

fotel Cassina

barek Schönbuch

Czerpiemy ze wszystkich źródeł

Kolejną ciekawą tendencją jest mieszanie elementów z tzw. niskiej i wysokiej półki. W projektowaniu wnętrz coraz częściej czerpiemy z różnych źródeł. Takie zjawisko możemy również zaobserwować w modzie. Księżna Kate Middleton z powodzeniem zestawia elementy garderoby high fashion z ubraniami z sieciówek. Dlaczego nie tworzyć kompozycji z mebli luksusowych zestawionych z lokalnym rękodziełem?

Poniżej zestawienie kilku najsilniejszych tendencji w projektowaniu i wyposażeniu wnętrz na rok 2017. Trendom w dekoracji  wnętrz  poświęcimy oddzielny artykuł, jednakże przyjemną i zauważalną tendencją jest ograniczenie dekoracji do bardziej esencjonalnej, o wyrazistym wpływie na przestrzeń.

Wibrujące, pikantne kolory i technologia hi-tech

Jak twierdzi największa na świcie „trend-forecasterka” –  Li Edelkoort – na wybory kolorystyczne w roku 2017 będą miały wpływ dwa przeciwstawne trendy: chęć powrotu do natury, zwłaszcza inspiracja krajami afrykańskimi – stąd ciepłe barwy, wibrujące tony, brąz, ochra, oranż, czerwień; oraz hi-tech, czyli inspiracja technologiami przyszłości – stąd barwy typu „kameleon”, gradienty, fiolet, mgliste róże i biel.

Zderzenie tych dwóch fascynujących i skrajnie sprzecznych tendencji można było już zaobserwować na zeszłorocznych targach w Kolonii. Wyczuwalna jest chęć „ogrzania się” – kolorystyka obić znacząco się ociepla, a paleta barw przypomina ostre, egzotyczne przyprawy. Z drugiej strony mamy fascynację technologią i słowa Zahy Hadid ” I really belive in the idea of future”, które w tym roku stały się hasłem przewodnim jednej z najważniejszych marek na wnętrzarskim parkiecie –  Cassina SpA.

Sfery, kule, okręgi i kobieca sylwetka

Tegoroczne targi pokazały również, jak zmienia się podejście wiodących marek do kształtowania form. Meble nabierają opływowych kształtów, obserwujemy powrót mody na wyoblene bryły mebli. Meble tapicerowane stają się coraz bardziej obłe, miękkie i organiczne. Zamiast opasłych i ciężkich form mamy „butikowe”, zgrabne foteliki, miękkie podłokietniki i nóżki w kształcie walca.

Zarówno w kompozycjach, jak i indywidualnych formach widać wyraźny zwrot w stronę bardziej miękkich, kobiecych linii i form. Swoisty ukłon w kierunku kobiecej sylwetki i dopasowanie mebli do kobiecych wnętrz.

Gallotti Radice

Gallotti Radice

lampy Cristine Kroncke

lampy Pulpo

Niedoskonałość jest piękna!

Niedoskonałość jest jest unikatowa, nie do podrobienia i co za tym idzie – ekskluzywna. Ręcznie wykonane i dmuchane szkło przeżywa prawdziwy renesans. Szklane klosze, podstawy lamp, dekoracje z kolorowego szkła – wszystkie wytworzone z pietyzmem, w złożonym procesie, przez człowieka, a nie maszynę. Tę samą tendencję obserwujemy przy produkcji mebli. Ręcznie szyta skóra, ręcznie tkane i strzyżone dywany i ręcznie polerowane stalowe elementy mają być prawdziwe i nieidealne. Mamy swoiste odrodzenie ruchu Arts & Crafts, a proces wytwarzania stał się wyznacznikiem prestiżu.

Bliki, lustra, odbicia i mix metali

Biżuteryjne konotacje we wnętrzarstwie możemy obserwować od kilku lat. Polerowane na lustro okucia meblowe, blikujące konstrukcje, lakier na wysoki połysk pozostają nadal na topie. W tym roku nie jest grzechem mieszanie metali złotych ze srebrnymi, brązowymi czy miedzianymi. Trendem płynnie przechodzącym z zeszłego roku jest grupowanie lamp w układy, swoiste konstelacje.

Absolutnym trendem są lustra – wieszane we wszystkich pomieszczeniach – salonach, jadalniach, kuchniach, sypialniach itd. Forma jest dowolna, aczkolwiek zgodnie z tegoroczną tendencją te okrągłe lub wyoblone ciszą się największą popularnością. Szczególnym wyróżnieniem cieszą się srebrne lustra o geometrycznych formach, które na wzór starych pokryte są śniedzią.

lustra i toaletka Porada

lustro Giorgetti

Modernistyczna geometria

Elementy zaczerpnięte z modernizmu w dalszym ciągu są chętnie wykorzystywanym motywem we wnętrzach. Wysmakowane, niezwykle eleganckie kompozycje z prostych brył mebli, jakie pokazała na targach marka Minotti, są odpowiedzią projektantów na trendy podążające w kierunku uproszczenia i minimalizmu. Podobne tendencje obserwujemy w odniesieniu do płaszczyzn. Pasy, układanki z podstawowych figur geometrycznych, widoki aksonometryczne prostych brył czy nawet rzutowanie brył na płaszczyznę stają się motywami zdobiącymi tkaniny i dywany. Niektóre z firm w sposób dosłowny odnosiły się do modernizmu – jak Giorgetti, gdzie za dekoracje posłużyły modele modernistycznych budynków.

dywany cc-tapis projektu Patrici Urquioli

dywany cc-taapis

kompozycje z prostych brył – Minotti

 dekoracje Giorgetti

Rośliny, świeżość, zieleń i tęsknota za naturą.

Urbanizacja sprawia, że coraz bardziej tęsknimy za przyrodą. Chcąc otaczać się zielenią, coraz częściej wprowadzamy ją do wnętrz. We współczesnych miejskich apartamentach nie może zabraknąć roślin doniczkowych i przeróżnych form i kompozycji wykorzystujących naturalną zieleń. Przydomowe ogródki nie są już beznamiętnymi płaszczyznami trawników, lecz stają się przydomowymi oazami, a tarasy wraz z meblami ogrodowymi są naturalną kontynuacją salonu. Świeżość i naturalność są pociągające, dlatego kolorem roku 2017 według Pantone jest soczysta zieleń 15-0343 Greenery.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu z targów imm Cologne 2017 naszego autorstwa 🙂

Po tegorocznych targach w Kolonii z jeszcze większą niecierpliwością wyczekujemy zbliżających się iSaloni 2017 w Mediolanie.

Jeśli obiekty i meble prezentowane w tym artykule wzbudziły Twoją ciekawość i chciałbyś je posiadać we własnym domu, skontaktuj się z nami > kontakt@plendanilow.pl